Kaj je sladkorna bolezen?

Danes je sladkorna bolezen ena od najbolj hitro rastočih bolezni sodobnega časa.  Število obolelih hitro narašča, saj so glavni vzroki:

  • ne zdrave prehranjevalne navade,
  • premalo gibanja in
  • prevelika količina stresa.

Ko naše telo zaradi teh vzrokov spremeni predelavo glukoze v našem telesu telesu se pojavi bolezensko stanje imenovano diabetes ali sladkorna bolezen. Naša trebušna slinovka je organ, ki je odgovoren za proizvodnjo hormona inzulin, ki je glavni pomočnik našim celicam, ki iz krvnega obtoka absorbirajo glukozo. Če zbolimo to vpliva na to, na kakšen način naše telo predeluje sladkor in kako se proizvaja inzulin. Če ne proizvede dovolj inzulina vodi to do visokih ravni glukoze v krvi in tako nastane sladkorna bolezen. Če je ne zdravimo dlje časa privede do velikih zdravstvenih težav, kot so:

  • poškodba ledvic,
  • poškodba srca in živcev
  • oslabitev oči
  • pri moških impotenco.

Kaj je sladkorna bolezen?

Poznano več več vrst diabetesa: 

Tip 1 – jo večinoma dobijo že otroci ali mladostniki,  je avtoimunska bolezen bolezen, ki nastane zaradi nedelovanja trebušne slinovke, ko imunski sistem sam napade celice. Pri avtoimunskih boleznih žal natančni vzroki niso znani, vendar se predvideva, da je splet genetskih in okoljskih sprožilcev. Simptomi za sladkorno bolezen tipa1 so nedvomno zelo znani: izredna žeja, pogost in izdatno uriniranje ter slabovidnost. 

Tip 2 – jo pogosteje dobijo odrasli in je najbolj poznana in nastane zaradi vseh zunanjih dejavnikov, ki si jih povzročamo sami in naše telo postane odporno na inzulin. Tukaj so glavni razlog ne zdrava prehrana, posledično debelost in premalo aktiven življenjski slog. Simptomi te vrste so zelo pogoste okužbe, pogost pojav modric in ekstremno počasno celjenje ran ter temne lise po telesu.

Gestacijski diabetes ali nosečniška sladkorna bolezen se pojavi zaradi spremembe hormonov v nosečnosti in ne vplivamo na njen nastanek. Običajno izzveni takoj po porodu, vendar pa morebiti lahko poveča možnosti, da se razvije sladkorna bolezen tipa 2 kasneje v življenju. Simptomi žal niso zelo očitni in zato morajo vse nosečnice narediti test.